Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dopadło mnie jo-jo

W ciągu 5 miesięcy byłam na diecie i schudłam 37 kg, wróciło 13:( Najgorsze jest to, że wcześniej bez problemu wytrzymałam te 5 miesięcy, mimo iż słodycze to moje przekleństwo... teraz, kiedy waga wróciła :(, straciłam całą silną wolę i motywację, teraz nawet tygodnia na diecie nie mogę wytrzymać:(, straciłam wiarę w siebie... co zrobić? Jest jeszcze dla mnie szansa? Mam 22 lata i w tej chwili ważę ok. 76 kg. Dieta, którą stosowałam, była od dietetyczki. Niestety, nie ułożona specjalnie dla mnie:( wyciągnęła ją ze sterty innych, a i dieta się urwała, kiedy osiągnęłam wagę 63 kg. Powiedziała, że życzy mi powodzenia i to tyle:( zawiodłam się i to także mnie zniechęciło... co mam zrobić teraz?
22 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam!

Przede wszystkim nie wróciły Pani wszystkie kilogramy z wcześniej utraconych i tego należy się trzymać! Przytyła Pani 13 kg, ponieważ nigdy nie kończy się diety z dnia na dzień. Zwłaszcza po długiej kuracji odchudzającej stosuje się tak zwane wyprowadzenie z diety, czyli stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków tak, aby osoba, która kończy się odchudzać mogła jeść tyle co dawniej, ale nie tyć. Tego u Pani zabrakło, stąd efekt jo-jo. Radziłabym nie próbować na własną rękę wychodzić z tej sytuacji, a udać się do dietetyka (nawet do tego samego) i przedstawić mu sytuację. Moim zdaniem powinna Pani zrzucić te "nowe" 13kg i KONIECZNIE przejść wyprowadzenie z diety. Próby na własną rękę mogą się skończyć tym, że będzie Pani nieustannie próbować wrócić do diety, nieco chudnąć i znów tyć. Takie wahania masy ciała nie są dobre dla zdrowia.

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy