Dotyczy plamienia i ciąży

Witam,

mam 25 lat, cykle miesiączkowe występują u mnie co 26 dni. W dni płodne kochaliśmy się z mężem - ale byliśmy ostrożni, ostatnią miesiączkę miałam 31.12.2009. Uprawialiśmy seks 13 01.2010 a 16 01. wystąpiło plamienie trwa już 3 dzień, jest koloru brązowego.

Moje pytanie jest czy możliwe jest, że jestem w ciąży? Czy podczas plamienia można robić test ciążowy - czy będzie on wiarygodny? Nadmienię, że nie brałam nigdy tabletek antykoncepcyjnych.
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ponieważ do stosunku doszło w dni płodne, wskazane jest wykonanie testu ciążowego.  Podczas plamienia jest możliwe jego wykonanie, ale trzeba uważać by do próbki moczu nie dostała się krew, bo to rozcieńczy mocz i może być wynik fałszywie ujemny. Więc przed wykonaniem testu proponuje podmycie, a jeżeli krwawienie będzie dosyć intensywne, użycie tamponu. Test należy wykonać 10 - 14 dni od daty zbliżenia.

Obecne plamienie nie wiązałabym z ciążą - nie jest to objaw typowy dla zajścia w ciążę, a jeżeli chodzi o plamienie jako powikłanie związane z ciążą ,  to plamienie 3 dni od możliwej daty koncepcji, to okres zbyt krótki by mogło być spowodowane przez ciążę. Dlatego proponuję wizytę u ginekologa, w celu wykluczenia przyczyn organicznych plamień np. nadżerka, polip (np. po stosunku mogło dojść do podrażnienia) lub lekarz zleci, jeżeli uzna za stosowne, badania hormonalne (np. stężenie prolaktyny i progesteronu we krwi).

Tutaj znajdzie Pani artykuł o objawach ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!