Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 2 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dozwolona dzienna porcja napojów energetycznych

Ile napojów energetycznych można wypić dziennie? Np. Napój w puszcze 250 ml, zawierający 29 mg kofeiny na 100 ml napoju - tzw. energy shot. Lub napój w puszcze - 500 ml, zawartość kofeiny 35mg/100ml (35mg na 100 ml napoju).
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Indeks glikemiczny potraw

Z pewnością każdy z nas słyszał o indeksie glikemicznym potraw. Ale czy wiemy, czym to tak naprawdę jest? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Na co dzień nie należy w ogóle stosować tego typu produktów, sama kofeina aż tak szkodliwa nie jest ale proszę przeczytać cały skład - dodatki, barwniki, słodziki i inne chemiczne polepszacze. Nie jest to zdrowy napój do codziennego spożywania, raz na jakiś czas nie zaszkodzi ale na pewno nie codziennie.

0

Witam,

Umiarkowane spożywanie kofeiny, tzn. nie przekraczające 300 mg dziennie (3 filiżanki kawy) nie powinno wywołać niepożądanych skutków. Oczywiście, dużo zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeśli chodzi natomiast o napoje energetyczne to radziłabym Panu w ogóle zrezygnować z nich zrezygnować. Zawierają inne szkodliwe składniki jak np. sztuczne słodziki, aromaty, barwniki i inne substancje, mogące negatywnie odbic się na zdrowiu. Jeśli potrzebuje pan kofeiny to zalecam kawę espresso, herbatę yerba mate lub napoje z guarany.

0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Prosze pamiętać, że napoje energetyczne potrafią uzależniać. Pozdrawiam

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0

Witam serdecznie,

Nie zalecam picia napojów energetycznych i tu nie chodzi wcale o kofeinę a inne chemiczne dodatki. Jeżeli nie ma Pan indywidualnych przeciwwskazań to 300 mg kofeiny dziennie nie jest szkodliwe. Jednak barwniki, konserwanty i inne sztuczne polepszacze obecne w tego typu napojach mogą wywołać skutki uboczne. Wypijanie energetyków raz na jakis czas nie zaszkodzi jednak picie ich codziennie owszem. Jeżeli chciałby Pan pobudzić organizm lepiej sięgnąć w umiarkowanych ilościach po kawę lub mocną zieloną herbatę czy yerba mate.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0

Witam. Każda osoba na napoje energetyczne może reagować inaczej. Niepezpieczna dawka kofeiny dla osoby zdrowej to ok. 600 mg na dobę. Objawy przedawkowania to często kołatanie serca, pobudzene, wymioty, niepokój czy drżenie rąk. Wypijanie większej ilości dziennie ma różne konsekwencje zdrowotne tj. problemy z sercem, bezsenność, spadek magnezu czy wapnia czy zaburzenia koncentracji oraz prowadzi do uzależnienia. Osobiście odradzam picie tych napojów codziennie. Można napić się raz na jakiś czas.Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy