Drętwiejące ręce w czasie ciąży

Witam, jestem w 37 tygodniu ciąży moja waga wynosi ok. 83 kg. Od kilku tygodni zauważyłam, że drętwieją mi ręce, dłonie i strasznie puchną palce u rąk, o nogach i stopach nie wspominając. Czasem budzę się w nocy, ponieważ w ogóle nie czuję nóg. Nie wiem, czy to są jakieś poważne objawy, czy tak bywa w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Obrzęki rąk i stóp oraz wywołane nimi drętwienie palców (zespół cieśni nadgarstka) są normalne pod koniec ciąży. Niepokój powinny wzbudzać natomiast obrzęki nieustępujące po nocy, pojawiające się także w innych niż stopy i dłonie okolicach, zwłaszcza jeśli towarzyszy im szybkie przybieranie na wadze. Rozumiem jednak, że puchnięcie jest bardzo dokuczliwe. Żeby je zmniejszyć, powinna Pani mniej czasu spędzać w pozycji leżącej i siedzącej oraz leżeć z nogami nieco uniesionymi. Nie należy nastomiast ograniczać ilości przyjmowanych płynów.

Pozdrawiam serdecznie!