Duszący kaszel po przeziębieniu

Witam, po każdym przeziębieniu przez następnych kilka tygodni utrzymuje się u mnie duszący kaszel. Nie jest tak, ze kaszle ciągle, ale jak już zaczynam, to mam tak, jakbym miał wypluć płuca. Dodam, że nigdy nie paliłem i nie palę. Poza tym w mojej rodzinie ojciec zmarł na raka płuc oraz babcia (matka ojca) dawno temu także. Czy można zdiagnozować przyczynę jakimś prześwietleniem?

Lek. Tomasz Budlewski

Jeżeli w Pana rodzinie występował wywiad onkologiczny w kierunku raka płuc należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Pana do lekarza pulmonologa, tym bardziej, że utrzymują się u Pana powyższe objawy. Co do celowości wykonywania RTG klatki piersiowej, lub bardziej specjalistycznych tj.: bronchoskopia, pobranie popłuczyn oskrzelowo- oksrzelikowych zdecyduje lekarz pulmonolog. Najlepiej jeszcze przed wizytą byłoby przypomnienie sobie lub wypytać rodziny w jakim wieku Pana bliscy zmarli z powodu raka płuc i czy rak płuc był potwierdzony histopatologicznie.