Duszności, ataki kaszlu i opis RTG klatki piersiowej

Witam, jestem zaniepokojona stanem zdrowia mojej babci (72lata), mianowicie, od 2 miesięcy miewa duszności, oraz ataki kaszlu nasilające się podczas wysiłku fizycznego, jak i występują podczas spoczynku . Babcia jest nałogowym palaczem (pali od 45 lat). Babcia nie ma zdiagnozowanej alergii czy astmy, nigdy poważnie nie chorowała. Po skierowaniu na RTG płuc, po opisaniu zdjęcia przez lekarza zaniepokoiły mnie 2 zagadnienia:łuk aorty sklerotczny i rysunek zrębu płuc wzmożony.Co to może oznaczać?

Slerotyczny luk aorty swiadczy o istniejacej miazdzycy i blaszkach miazdzycowych w ścianie aorty. Wzmozony rysunek płuc może swiadczyc o tzw. nadcisnieniu plucnym . WARto namowic babcie na wizyte u pulmonologa