Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Duszności i brak tchu a astma

Mam 14 lat, jeździłam do Rabki, bo miałam podejrzenia, że mam astmę. Zrobili mi wszystkie badania - spirometrię miałam bardzo dobrą. Podejrzeniem co do astmy był tlenek azotu w wydychanym powietrzu. W czasie tego pobytu miałam też robiony pomiar PEF (miałam bardzo niski za każdym razem, a mam 160 cm wzrostu). Wyspepują u mnie duszności, muszę mieć zawsze przy sobie V****. Nie dam rady biegać ani jeździć na rowerze, bo wtedy nie mogę złapać powietrza i się duszę. Miałam robione testy na astmę wysiłkowę - też nic nie wyszło. A mimo to nie wykryli u mnie astmy. Czy to może być astma czy nie?

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Witaj! Szpital Dziecięcy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce zajmujących się diagnostyką i leczeniem astmy u dzieci. Dlatego jest mało prawdopodobne, abyś chorowała na astmę, jeśli została ona przez tamtejszych lekarzy wykluczona.

Nie piszesz jednak, kiedy miałaś wykonywane badania - jeśli było to dawno, mogą one wymagać powtórzenia.  W związku z tym, że cały czas odczuwasz dolegliwości, które wymagają stosowania leku powinnaś udać się do lekarza - najlepiej alergologa lub pulmonologa. Wcześniej radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci wykonanie badań i na tej podstawie oceni, czy nie występują u Ciebie inne problemy zdrowotne, mogące objawiać się dusznością i upośledzoną tolerancją wysiłku (niedokrwostość, choroby serca, i in.).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy