Duszności przed snem i osłabienie organizmu

2 dni temu, gdy położyłam się do łóżka, zrobiło mi się bardzo duszno. Wstałam, niemal nie czując swego ciała, przeszłam się po korytarzu, a gdy wróciłam i usiadłam na łóżku, zaczęłam się mocno trząść. Nie wiem co mogłoby być tego przyczyną, skoro nie miałam się nawet czym stresować. Od tych 2 dni czuję się strasznie osłabiona. Miewam też wahania nastrojów. Przez nieuzasadniony lęk potrafię się nagle rozpłakać. Do tego doszedł brak apetytu i ściskanie jakby w żołądku. Z góry dziękuję za odp.

Witam serdecznie,

Warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania ogólne. Z opisanych objawów może wynikać, że przeżyła Pani napad paniki, jednak aby postawić diagnozę potrzeba więcej informacji – może to zrobić psychoterapeuta w bezpośredniej rozmowie.

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Marta Dziekanowska

Witam,
zapewne warto byłoby się skonsultować także z lekarzem internistą, jednak pewne Pani objawy wskazywać mogą na podłoże psychologiczne objawów. Piszę Pani o nieuzasadnionym lęku o tym, że właściwie nie ma Pani powodów do stresu. Może się zdarzyć też i tak, że jest coś a Pani życiu, co jednak wzburza lęk, mogą to być jakieś ukryte obawy, jakiś sposób widzenia świata, myślenia, czasami na co dzień nawet nie mamy tego świadomości wówczas łatwiej o to żeby taki lęk przekształcił się w różnorakie objawy somatyczne. Tak może być w Pani przypadku, może też być inaczej, trudno jest mi dokładnie określić problem w poradzie internetowej. W zaburzeniach lękowych i afektywnych nie małe znaczenie ma także podłoże biologiczne, swego rodzaju podatność na tego typu zaburzenia. Często oba czynniki współwystępują ze sobą. W Pani przypadku na pewno warto skontaktować się z lekarzem internistą, powiedzieć dokładnie o swoich trudnościach, jeśli zajdzie taka potrzeba lekarz zapewne skieruje Panią na dalsze leczenie. W przypadku zaburzeń lękowych i afektywnych ważne jest leczenie psychoterapeutyczne, można je otrzymać w Poradniach Zdrowia psychicznego w ramach NFZ. Jednak warto zacząć od spotkania z lekarzem pierwszego kontaktu. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.