Duszności w nocy a nerwica lękowa

Dzień dobry, zdarzyło mi się kilka razy, że obudziłam się w nocy, bo ciężko mi się oddychało. Jakby coś siedziało mi na klatce. Dodam, że choruję na nerwicę lękową i CZY TO MOŻE BYĆ JEJ OBJAW? Dzisiaj w nocy znowu miałam ten problem, włączyłam muzykę relaksacyjną i zasnęłam. Często z nerwów brakuje mi tchu, nie mogę do końca złapać powietrza.

Witam Panią,

nerwica ma różnorodne objawy. Jeśli chodzi o te somatyczne to bardzo często manifestuje się: bólami głowy, żołądka, uczuciem bólu serca, które pojawiają się w momentach napięć lub stają się przewlekłe gdy długo żyjemy w stresie. Pacjenci bardzo często uskarżają się także na kołatanie serca, problemy z oddychaniem, uczucie duszności czy ciężar w klatce piersiowej.

Pytanie czy jest Pani obecnie w procesie psychoterapii, który niweluje objawy, o których Pani wspomina. Warto bowiem wiedzieć, że to można, a nawet trzeba leczyć, bo niestety samo nic się nie zmieni.
W tym wypadku może Pani pomóc jedynie specjalista jakim jest psycholog, psychoterapeuta, dlatego życzliwie zachęcam do podjęcia psychoterapii.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam. Duszności, problemy z oddychaniem, oddech zbyt płytki albo zbyt szybki to typowe objawy nerwicy. Jeśli ma Pani zdiagnozowaną nerwicę lękową, mam nadzieję że ją Pani leczy - farmakologicznie bądź z pomocą psychoterapeuty. Jeśli tak, objawy powinny wkrótce minąć lub osłabnąć. Jeśli nie - proszę podjąć leczenie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
To jak najbardziej może być objaw nerwicy. Czy korzysta Pani aktualnie z pomocy psychologicznej? Jeżeli nie, warto byłoby z tego skorzystać. Pomoc specjalisty będzie ważna, jeżeli chce Pani zmienić i polepszyć dotychczasowe funkcjonowanie?

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Możę być to objaw nerwicy. Ale nie musi. Dlatego też polecam najpierw konsultację z lekarzem POZ, a potem - jeśli bedzie taka potrzeba - omówienie trudnosci z terapeutą (jeżeli nie rozpoczęła Pani jeszcze terapii nerwicy, szczerze do tego namawiam). Pozdrawiam