Duszności w trakcie wysiłku fizycznego

Jak np. biegam na w-f zbyt długo to zaczynam mieć duszności, coś mnie kuje w klatce piersiowej w okolicach serca.. Pan z w-f nie zwraca na to uwagi, każe mi ćwiczyć. Wiele osób mi mówi, że to astma. Nie wiem jak powiedzieć o tym rodzicom itp. i jeśli to nie astma to co? Czy to jest coś poważnego? Często nie umiem powietrza nabrać przez bieganie, czy takie rzeczy wysiłkowe.

ponad rok temu

Witaj!

Nie ma powodu abyś zamartwiała się, że chorujesz na astmę lub inną "ciężką chorobę". Przede wszystkim duszność w czasie wysiłku fizycznego oraz kłucie w klatce piersiowej nie są typowymi objawami astmy. Bardziej prawdopodobne, że wynikają one ze słabej kondycji fizycznej. Dodatkowo piszesz, że masz problem  z nabieraniem powietrza - charakterystyczne dla astmy są  natomiast zwykle problemy z jego wypuszczaniem. To, że "wiele osób mówi, że to astma" o niczym jeszcze nie świadczy.

Nie należy oczywiście ignorować dolegliwości.  Powinnaś wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada cię, zleci wykonanie odpowiednich badań, określi przyczynę problemów i zaproponuje odpowiednie dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.