Duże rozbieżności w wyniku badania PSA po operacji raka prostaty

Opis dotyczący mojego taty:. Panie Doktorze mój Tata jest  już po operacji, odebrał wynik badania tego co usuneli: Pęcherzyki nasienne - st. lewa infiltratio carcinonatosa, str. prawa vesiculitis seminalis chronica. Węzły chłonne str. pr i lew lymphonodulis reactira Płat gruczołu lewy i prawy lewy: adencarcinoma prostate gleason 3 patlern rozrost wieloogniskowy, zajmuje około 10% masy płata, dochodzi do torbieli, nie dochodzi do lini cięcia, hyperplasia benigha partin cystica PIN I Prostatis chronica Płat prawy adencarcinome prostate gleason 3 patlern, rozrost wieloogniskowy płata PIN I Combined gleasan garde 6=3+3, pT=2c, N-0,Mx w opisie mogą byc błędy bo jest z przekazu ustnego mojego taty, który dostał bardzo zdawkową informację, iż rak był bardziej zaawansowany niż z badania biopsji, Obecnie robi co miesiąc psa w jednym labolatorium po 5 tygodniach od operacji był to wynik 0,0043 miesiąc temu 0,003 a wczoraj odebrał 0,0033. Ponieważ ma jeszcze trochę do wizyty proszę a jest bardzo zdenerwowany proszę mi podpowiedzieć czy te wyniki psa mogą spadać i rosnąć czy jeśli mamy 0,003 a miesiąc później 0,0033 to są objawy niepokojące.
ponad rok temu

Pani Sylwio, sądząc po tym co Pani napisała to w przypadku Pani ojca problem był stosunkowo poważny. Gruczoł był objęty nowotworem, prawdopodobnie naciekał także lewy pęcherzyk nasienny. Na szczęście węzły chłonne Pani ojca były wyłącznie zmienione zapalnie, co może świadczyć o braku przerzutów. Niestety ten opis nie zawiera wszystkich informacji i nie pozwala mi dokonać jednoznacznej oceny. Zakładając, że wszystkie zmienione narządy zostały usunięte w czasie operacji i biorąc pod uwagę niski wynik PSA (niepokojące są wartości powyżej 4,0 ng/ml), myślę, że Pani ojciec nie musi się niepokoić oczekując na wizytę kontrolną. Pozdrawiam i życzę zdrowia tacie.