Duży „Bodzio” - jak go zredukować?

Witam! Mam 18 lat, 176 cm wzrostu i ważę ok. 80 kg... Chciałbym się dowiedzieć, co mogę zrobić, aby spalić trochę tkanki tłuszczowej, najlepiej z brzucha, ponieważ jest on spory i odstający. Codziennie rano jem na śniadanie kromkę chleba z jakąś szyneczką i popijam herbatą z 1 łyżeczką cukru. Jednak reszta posiłków jest w znaczniej mierze nieregularna. Piję ok. 4-5 litrów wody dziennie (mam nadzieję, że to nie zaszkodzi mi). 1-2 razy w tygodniu piję znaczną ilość alkoholu. Ok. 2 lata temu przez ok. 6 miesięcy chodziłem na siłownię i czasami biegałem, więc udało mi się trochę tkanki tłuszczowej zamienić w mięśnie, jednak teraz problem z brzuszkiem znów powrócił. 2 tygodnie temu ponownie zacząłem chodzić na siłownię 3-4 razy w tygodniu. Chciałbym się dowiedzieć, co mogę dalej począć, aby udało mi się schudnąć parę kg:) Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

Witaj,
Twoje BMI wskazuje na nieznaczną nadwagę (jest bliskie 26, od 25 zaczyna się nadwaga). Oczywiście jeżeli masz rozbudowaną tkankę mięśniową, może się okazać, że wcale nie masz nadmiaru tłuszczu, ale to można jedynie stwierdzić, robiąc analizę składu ciała (usługa dostępna w niektórych siłowniach i poradniach żywieniowych).
Natomiast jeżeli jednak masz zbędne kg - nadmiar tłuszczu - to powinieneś zmienić swoje nawyki żywieniowe. To co bardzo ważne, to regularność, której, jak sam zauważyłeś, brakuje. Druga ważna sprawa to wybór produktów.
Dalej - należy unikać tego co niezdrowe/tuczące - fast foody, chipsy, słodycze, słodzone napoje gazowane, a także alkohol, który nie tylko, że jest kaloryczny, to dodatkowo zmniejsza kontrolę nad tym, co jemy (zwykle pijąc alkohol jemy więcej). Alkohol też sprzyja odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha.
Natomiast jeżeli chodzi o picie wody to znacznie przekraczasz zalecane normy: 1,5-2 l. Zbyt duże pragnienie może być spowodowane występowaniem cukrzycy - sprawdź, czy Twój poziom cukru jest w normie.
Dodatkowo, zbyt duże ilości wody mogą wypłukiwać cenne składniki mineralne. To tylko niektóre zagrożenia nadmiaru. We wszystkim należy zachować umiar. Zalecam więc zredukowanie ilości wypijanej wody.
Dobrze, że zwiększyłeś swoją aktywność. Jednak jeżeli chcesz stracić zbędne kg, to również musisz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska