Duży i bolesny żylak na nodze u żony w 6. miesiącu ciąży

Witam serdecznie. Mam pytanko. Moja żona ma strasznie bolącego i dużego żylaka na nodze a konkretnie na łydce i koło kolana. Żona jest ciąży w 6 miesiącuPytanie brzmi czy można coś z tym zrobić? Bo powiększa się on z dnia na dzień i okropnie boli.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Absolutnie wskazane jest noszenie pończoch przeciwżylakowych (dostępne w sklepach rehabilitacyjnych i niektórych aptekach), elewacja kończyny tak często jak to możliwe, w pozycji leżącej najlepiej układać się na lewym boku (mniejszy ucisk na żyłę główną dolną spowoduje zmniejszenie ciśnienia w żyłach obwodowych kończyn dolnych). Poza tym wskazana jest w tej sytuacji konsultacja z chirurgiem naczyniowym i USG Doppler żył kończyn dolnych.

Witam serdecznie, konsultacja z angiologiem lubchirurgiem naczyniowym i USG Doppler żył kończyn dolnych są niezbędne, a jak najszybsze zastosowanie kompresjoterapii jest wskazane. Dla kobiet w ciąży przewidziano specjalne rajstopy uciskowe. Inne metody - zabiegi naczyniowe w celu likwidacji żylaków i farmakoterapia w celu złagodzenia dolegliwości - nie są zalecane w ciąży.
Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog