Duży lęk przed bliskością

Witam. Odczuwam duży lęk przed bliskością. Ostatnio mój dobry kolega mnie przytulił na dłużej i po tym jak już się pożegnaliśmy odczułam ogromny dyskomfort i obrzydzenie. Po przyjściu do domu poszłam pod prysznic by zmyć z siebie to uczucie czyjegoś dotyku. Z dziewczynami jest trochę lepiej, ale nadal nie tak jak bym chciała. Czy to możliwe że miało na to wpływ to, w dzieciństwie nigdy nikt mnie przytulał i oczekiwał dorosłej postawy wówczas gdy byłam dzieckiem? Jak mam sobie z tym poradzić?

Zachęcam do tego, aby "kuć żelazo póki gorące". Warto pomyśleć o jakiejś formie pomocy psychologicznej lub psychoterapii - z pomocą drugiej osoby będzie łatwiej.

Jak widać, zastanawia się pani nad przyczynami takiego stanu rzeczy. To dobry początek do rozpoczęcia zmian, tak aby kontakty z ludźmi były dla pani bardziej satysfakcjonujące. Dobrym sposobem na poznanie swoich uwarunkowań i dokonanie tych zmian jest psychoterapia. Zachęcam więc do jej rozpoczęcia i życzę powodzenia!

Pozdrawiam.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/