Duży wzrost poziomu b-HCG w ciąży a zaśniad groniasty

Szanowny Lekarzu, dwa dni temu badałam poziom HCG, który wyniósł 70. Po dwóch dniach, czyli dzisiaj zbadałam przyrost i jest on ponad 4krotny! Dzisiejszy wynik to 293,5. Jestem w 4t3d ciązy licząc od ostatniej miesiączki oraz 16 dni po owulacji. Progesteron = 30. Czy tempo przyrostu hcg i dość wysoki progesteron powinny mnie niepokoić? Naczytałam się o zaśniadzie i chorobach genetycznych przy zbyt szybkim wzroście hcg, a wizytę u ginekologa mam dopiero w poniedzialek. Powinnam się martwić? Dodam, że w piatek, po kolejnych 48h powtórze znowu hcg i jeśli tempo wzrostu się utrzyma, to wynik przekroczy normy dla 4 tygodnia. Z góry dziękuję za odpowiedź, Zuzanna

Małgorzata Panek

Zakres norm beta HCG jest dość szeroki, co wynika z rozbieżności oceny wieku ciążowego wyliczonego i ustalonego na podstawie USG.
Znaczne przyrosty występują w zaśniadzie groniastym, ale także np. w ciąży mnogiej.
Proszę spokojnie poczekać do wizyty u ginekologa i pokazać mu wyniki badań.
Pozdrawiam