Dwa miesiące po zamrożeniu nadżerki: skąd ta brązowa wydzielina?

Witam. Mam 26 lat. Jestem 1,5 miesiąca po zabiegu wypalania nadżerki i od kilku dni pojawia mi się brązowa wydzielina. Lekarz wykrył nadżerkę w listopadzie 2010 roku, zabieg wykonano pod koniec stycznia tego roku. Bardzo dokładnie przestrzegałam zaleceń lekarza, a mianowicie, by nie współżyć miesiąc przed zabiegiem i do tego przygotowywałam szyjkę do zabiegu czopkami i globulkami. Oczywiście też przestrzegałam wstrzemięźliwość seksualną z moim partnerem miesiąc po zabiegu, również wspomagałam gojenie preparatami zalecanymi przez lekarza. Zaczęłam się niepokoić po tym, jak z brązowej wydzieliny zaczął wydzielać się przezroczysty, wodnisty z małą ilością białych grudek śluz. Starałam się znaleźć odpowiedź w sieci internetowej, ale oczywiście każdy przypadek jest inny. Nie mam też dzieci i od kilku lat stosuję plastry antykoncepcyjne. Okres mam regularny. Nie używam tamponów. Używam płynów do higieny intymnej. Czy mogłam zarazić się czymś w gabinecie lekarza podczas zabiegu? iCzy mogę tym zarazić też partnera? Umówiłam się do ginekologa, ale wizytę mam dopiero za tydzień. Proszę bardzo o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowe plamienie najprawdopdobniej związane jest z wypaloną nadżerką, która może się ponownie formować lub proces gojenia przedłuża się. U młodych kobiet nadżerka ma często podłoże hormonalne. Jeśli jest to Pani przypadek, to ta nadżerka może się powtórnie tworzyć na zagojonym nabłonku szyjki macicy, czemu towarzyszą delikatne krwawienia. Są to jednak moje spekulacje, proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, podczas kontrolnej wizyty.

Nie jest to raczej stan zapalny, któremu towarzyszyłyby dodatkowe niepokojące objawy, dlatego nie powinna się Pani obawiać o zarażenie partnera.

Pozrawiam serdecznie!