Dwunastolatek przejawiający zachowania charakterystyczne dla nadpobudliwości psychoruchowej

Dwunastoletni chłopiec przejawia zachowania charakterystyczne dla nadpobudliwości psychoruchowej (nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji, impulsywność, agresję słowną i fizyczną). Jego zachowanie sprawia, że nie jest akceptowany przez rówieśników. Jest niechętnie wybierany do zabaw czy pracy w grupie. Rodzice twierdzą, że w domu nie mają problemów z synem i nie potrzebuje on terapii. Za jego problemy obwiniają rówieśników i szkołę. Jak mu pomóc? Jak poprawić jego relacje z rówieśnikami?

Trudne, bo bez zgody rodziców pewnie niewiele może pani pomóc. Czy ma pani możliwość porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się jak wygląda jego życie rodzinne?

Z tego co Pani pisze rodzice nie chcą współpracować-szkoda.Trzeba zastosować behawioralny model pracy z dzieckiem.Krótkie polecenia i krótkie zadania.Agresja może wynikać z tego, że dziecko ma zaburzenia modulacji.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Bez dobrej relacji z rodzicami szkoła wiele nie może zrobić oprócz kroków drastycznych czyli posiłkowania się sądem rodzinnym. Nie jest to dobre rozwiązanie. Najlepiej ponawiać rozmowy z rodzicami i przekonać ich do badań w poradni. Jeśli dziecko będzie mieć orzeczenie to szkoła ma obowiązek pomocy i zorganizowania odpowiednich zajęć. Trzeba to podkreślać w rozmowach z rodzicami. Chłopiec potrzebuje terapii gdyż zachowania agresywne będą się umacniać. Dobrze byłoby aby miał trening zastępowania agresji, podsunięcie i nauczenie go sposobów rozładowania złości w konstruktywny sposób.
Pozdrawiam AM