Działanie leku Escitil

Witam ,mam 30 lat i niestety już lecze się na depresje. Byłam u lekarza i najpierw zazywalam escitil 5 mg brałam go przez tydzien, teraz biore 3 dzien 10 mg,ale niestety lęk sie nasilil .Zaczynam się zastanawiać czy ja kiedyś wyjde z tej swojej choroby.Chciałabym się spytac po jakim czasie moge spodziewac sie dzialania leku ? A może ten lek jest zle dobrany do mnie Nie chciałabym podważać kompetencji lekarza daleka jestem od tego ale przecież pomyłki się zdarzają.Bardzo proszę o jakies wskazówki w interesującej mnie sprawie. Z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam Katarzyna

Witaj

o ile się oriętuje to lek zgrupy SSRI , może dawać nasilenie objawów. Natomiast własciwe działanie leku może być do trzech tygodni , jednak każdy z nas jest inny i nie można tego brać dosłownie . Może należałoby wprowadzić ( jesli pani jeszcze nie miała ) terapię u psychologa w najbliższej okolicy. Proszę się zastanowić ? Pozdrawiam

Escitalopram teoretycznie powinien zadziałać po ok 7-10 dniach zażywania dawki skutecznej. Uważa się, że lek ten działa nieco szybciej aniżeli inne SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Doświadczenie psychiatryczne podpowiada, że włąściwym jest jednak wydłużenie czasu po jakim działanie leku staje się satysfakcjonujące. Jeśli jednak po 3-4 tygodniach nie będzie Pani dostrzegała zmiany samopoczucia wskazana jest wizyta kontrolna u psychiatry i zamiana leku lub dołączenia drugiego leku o komponencie p.depresyjnej i p.lękowej.

Magdalena Mroczek

Escitil czyli escitalopram jest to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek selektywny i bezpieczny, nie powodujący uzależnienia. Leki z tej grupy rozpoczynają swoje działanie po około 2-3 tygodniach regularnego przyjmowania. Escitalopram jest lekiem najbardziej selektywnym z tej grupy, co oznacza że łączy się tylko z wybranymi receptorami, a jego dziąłnie jest bardzo selektywne. Powoduje też bardzo mało działań niepożądanych. Uważa się, że escitalopram działa nieco szybciej niż inne leki z tej grupy czyli może się okazać , że jego działanie będzie odczuwalne już w pierwszym lub drugim okresie przyjmowania. W pierwszym okresie przyjmowania leku można odczuwać więc nasilenie objawów. Dlatego czasami na początku terapii lekarz zleca branie escitalopramu warz z innym lekiem, a potem zaleca odstawienie tego drugiego leku.

Escitalopram jest lekiem nowym, silnym i skutecznym. Stosowany jest w leczeniu dużych epizodów depresyjnych, zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią (chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez niej, w fobii społecznej, zaburzeniah lękowych uogólnionych oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. W przypadku depresji lek stosuje się minimum 6 miesięcy przy pierwszym epizodzie. W przypadku fobii minimalny czas stosowania leku to 12 tygodni.

Leczenie rozpoczyna się od dawki początkowej 10 mg. Maksymalnie można zwiększyć ją do 20 mg na dobę.

W Pani przypadku to normalne, że lek nie zaczął jeszcze działać. Jeśli po 2-3 tygodniach nie odczuje Pani poprawy, proszę zgłosić się do prowadzącego psychiatry. Być może trzeba zwiększyć dawki leku lub zmienić go na inny. Jeśli obecnie komponenta lękowa jest bardzo nasilona może zdarzyć się, że w pierwszym okresie leczenia, trzeba przyjmować jeszcze dodatkowy lek. Musi być on przepisany przez prowadzącego psychiatrę.