Działanie naświetlań jonizujących - wpływ na organizm

Mój Tatko (72 lata) ma naświetlania jonizujące aparaturą "SCENIC" (u niego w szpitalu oznaczone jako "Z"), wykryto u niego przerost gruczołu krokowego, wykonano biopsję, przez długi czas przyjmował leki i co kwartał zastrzyki. Nie był operowany, nie przechodził chemii, lekarz stwierdził, że wystarczą naświetlania. W tej chwili kończy 5 tydzień naświetlań (36 naświetlań w cyklu 5/2 dni przerwy). Jest to tzw.naświetlanie promieniami jonizującymi. Chciałabym wiedzieć co to jest i jaki ma wpływ na organizm, co po tym może się dziać. Jak na razie Tatko czuje się dobrze, twierdzi, że nie ma skutków ubocznych odczuwalnych (albo się nie przyznaje). Pozdrawiam Zuzanna

ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Radioterapia (naświetlanie promieniowaniem jonizującym) jest metodą równie skuteczną co chirurgia. Natomiast jak każde leczenie niesie ryzyko powikłań. Spektrum działań niepożądanych w przypadku naświetlania promieniowaniem o wysokiej energii waha się od powierzchownych oparzeń po nowotwory wtórne (takie jak białaczki czy chłoniaki). Jednak ryzyko groźnych powikłań jest niewielkie a metoda ogólnie uznana za bezpieczną. Nowotworów nie należy się obawiać bowiem nawet jeśli wystąpią to nie szybciej niż za kilkanaście lat.  

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty