Dziecko budzi się często w nocy

Mam 22 lata i 15-miesięcznego synka. Do 10-tego miesiąca budził mi się może tylko 2 razy w nocy. Teraz budzi się co godz. Idzie spać miedzy 20-21 i śpi do 23-24, a później się budzi co godz. Na noc dostaje kaszkę, usypiam go siedząc przy łóżku i trzymając go za rękę. W dzień jest tak samo, tylko, że w dzień mi śpi dobrze. Nie budzi się w nocy z płaczem czy "przestraszony" tylko "kwęka" i muszę wstawać do niego. Daję mu pić w nocy, gdy mu dam, to usypia, ale nie zawsze. Dlaczego się tak dzieje, skoro wcześniej spał dobrze? Proszę o pomoc!

Witam serdecznie:)

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego Pani dziecko budzi się w nocy i jest niespokojne. Może być tak, że nastąpiła zmiana realizacji potrzeby snu, ale podejrzewam, że niepokój i marudzenie nocne jest związane bardziej z somatycznymi dolegliwościami malucha. Proponuję konsultację z pediatrą, w sprawie stosowanej diety, może konieczna będzie zmiana menu maluszka albo pory ostatniego karmienia i włączenia np. ziolowych herbatek działających odprężająco i rozkurczowo.

Zachęcam do masowania dziecka przed snem, w tym celu może Pani poszukać kontaktu z terapeutą sensorycznym, który oceni sensoryczne potrzeby malca i dopasuje zestaw masaży ulatwiających relaks i zmnejszenie napięcia.

Pozdrawiam