Dziecko chce spać z rodzicami - jak je oduczyć?

Moja córka ma 16 miesięcy. Jakiś czas temu trafiłyśmy do szpitala. Miała tam problemy z zaśnięciem, w dzień mało spała, a w nocy budziła się i nie mogła zasnąć. Ja byłam wykończona, więc brałam ją do łóżka i do rana spała ze mną. Leżałyśmy w szpitalu 3 tygodnie. Teraz, gdy jesteśmy w domu 2 tygodnie, ona usypia sama o 21, ale około 24 budzi się z płaczem. Wstaję do niej, próbuję ją uspokoić i znów położyć, lecz ona nie przestaje płakać; dopiero jak wezmę ją do mojego łóżka to zasypia i śpi do rana. Co zrobić, żeby nie spała z nami?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Lęk spowodowany pobytem w nowym, niezbyt przyjaznym miejscu spowodował, że dziecko chętnie spało z kochaną mamą. Teraz, choć jesteście już w domu została potrzeba bliskości, być może wzmocniony lęk przed spaniem samodzielnym. Zachęcam do uzbrojenia się w cierpliwość i uświadomienia sobie, że zmiana nawyku zasypiania ma sens i wszystkie zachowania maluszka tj. płacz, wołanie jest Pani w stanie przeczekać. Najlepszym rozwiązaniem byłoby poproszenie o pomoc psychologa pracującego metodą poznawczo-behawioralną, ponieważ po obserwacji zachowań dziecka i Państwa łatwiej będzie dobrać sposby radzenia sobie z nocnym wybudzaniem itp.

Pozdrawiam