Dziecko jest nadpobudliwe - jak mogę mu pomóc?

Witam, mam 2-letnią córkę i mam problem, bo się budzi w nocy i potrafi płakać ze 2 godziny i w dzień też ma napady histerii, chce np. koc, ja jej dam, a ona nie i płacze. Mieszkam w bloku z rodzeństwem i rodzicami, wychowuję córkę sama, a moje kochane dziecko stawia cały dom na nogi, a sąsiedzi patrzą na mnie, jakbym robiła krzywdę córce, potrafią nawet zaczepić i pytać co się dzieje, że ona tak płacze. Pomocy, jak mogę pomóc córce i mi, bo nie wiem, co mam robić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Dziecko wchodzi właśnie w dość trudny dla rodziców wiek, w którym chce decydować, ma trudności z podejmowaniem decyzji, chce postawić na swoim. Niestety jest to prawidłowość rozwojowa dość uciążliwa dla opiekunów, ale dla samego dziecka również. W związku z tym, że mieszka Pani z rodzicami i rodzeństwem, mogą pojawiać się, całkiem niechcący, pewne niekonsekwencje w wychowaniu dziecka, które dodatkowo nakładają się na tak trudny wiek.
Zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym, aby przede wszystkim zrozumieć potrzeby malucha i dowiedzieć się, jak z nim postępować. Warto poprosić rodzinę o wsparcie i konsekwentne działanie w określonych sytuacjach, tak, aby dziecko nie unikało np. wykonania jakiejś czynności:)

Nocne histerie mogą być bardzo męczące, więc na początek polecam wprowadzenie rytuału zasypiania, który oprócz dotychczasowych czynności, będzie zawierał element dodatkowy: masaż po kąpieli, a przed sanem. Warto wykonywać go systematycznie, mówiąc do dziecka, bawiąc się z nim. Intensywny masaż nóg, rąk, pleców, głowy i twarzy pozwoli dziecku odprężyć się, zrelaksować, co może korzystnie wpłynąć na sen.

Jeśli maluszek będzie mimo tego popłakiwał, proszę nie zniechęcać się, nic nie dzieje się od razu, a krzyki warto wyciszać, odwracać dziecka uwagę, aktywizować;)

Pozdrawiam