Dziecko nie chce wykonywać poleceń

Mam 5 letnią córkę która sprawia coraz więcej problemów. Chodzi do przedszkola od 3 roku życia ,w tym roku buntuje się przeciwko wykonywaniu jakichkolwiek prac tj kolorowanie,szlaczki itp. zawsze ma gotową wymówkę np. chce mi się pić, spać, siku itp co robić? jak wpłynąć na zmianę jej nastawienia? czy potrzebna jest pomoc specjalisty?

Witam serdecznie,

dzieci w wieku przedszkolnym przeważnie entuzjastycznie podchodzą do zajęć plastycznych. Powodów buntu w tym przypadku może być wiele. Przedstawił Pan sytuację bardzo ogólnikowo. Czy dziecko odmawia wykonywania zadań w przedszkolu i w domu, czy tylko w jednym z tych środowisk. Jeżeli tylko w domu, być może córce wystarczają zajęcia plastyczne w przedszkolu. Może zajęcia nie są proponowane w sposób atrakcyjny lub są dla dziecka po prostu za trudne, co może ją zniechęcić.

Jak Pan widzi możliwości jest wiele. Trzeba dobrze poobserwować dziecko i wysnuć wnioski. Na odległość jest to niemożliwe.

Proszę na początku samodzielnie spróbować poobserwować córkę, porozmawiać z nią. Jeśli sytuacja się nie poprawi, warto zasięgnąć konsultacji.

Pozdrawiam.
Marlena Kwiatkowska

Witaj serdecznie. Pomoc specjalisty (W tym wypadku pedagoga) jest potrzeba wtedy gdy jako rodzic/opiekun nie możesz sobie poradzić.

Nie pozwól aby dziecko dyktowało warunki :) To ty jesteś osobą dorosłą. Jak to zrobić? - Cierpliwość i stanowczość w swoim postępowaniu.

Możesz zastosować system kar i nagród - zachęcaj dziecko do prawidłowego postępowania.

W wypadku głębszych wątpliwości - zapraszam do korespondencji.

Pozdrawiam i zapraszam na swój blog.
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk

Warto zaobserwować co może być powodem niechęci córki do zajęć plastycznych. Czy ta niechęć i bunt pojawiają się tylko w tym wypadku, czy przy okazji innych zajęć też? Możliwosći moze być wiele - począwszy od niechęci do nauczycielki, przez dysfunkcje ręki, aż po lęk przed oceną ze strony innych. Należy bardziej dookreślić ten problem i ewentualnie sięgnąć po poradę psychologa dziecięcego. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Na początek trzeba jasnych zasad i konsekwentnego postępowania. Ustalenie jakie ma obowiązki, jak ma przestrzegać tego o co się prosi w domu i w przedszkolu oraz tego, iż wymówki nie będą brane pod uwagę jeśli są tylko wymówkami. Nagradzać za każdy przejaw dobrej woli i starania się. Dużo rozmawiać i tłumaczyć. Polecam warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu