Dziecko wkłada rączki do ust i macha rączkami

Moje dziecko - syn ma 2,5 roku, gdy miał 7-8 miesięcy - gaworzył, uśmiechał się, a potem tak jakby zapomniał czego się nauczył (zaczął chodzić w 12 miesiącu życia). Muszę nadmienić, że miałam opiekunkę od 15 m.ż- i zdarzyło się, jak wróciłam z pracy, dziecko miało siniaki (głowa, policzek) - mówiła, że się przewrócił - ale po drugim razie - zwolniłam ją. Mam pewne podejrzenia - nie wiem czy nawet przypadkowe "rozbijanie" dziecka nie mogło mieć wpływu na poniższe objawy, a teraz od jakiegoś czasu zaniepokoiły mnie - dziwne reakcje mojego syna. Zawsze był troszkę spokojniejszy, ale teraz nie włącza się do zabawy z siostrą - 4 lata, nie mówi - tylko jakieś popiskiwania, chociaż jak pytam czy chce pić - odpowiada potakując głową.

Ostatnio, nie zawsze, ale wpycha rączką zwiniętą do buzi, czasem biega na palcach - nie zawsze, potrafi kręcić się w kółko, często unika kontaktów wzrokowych, nie reaguje na imię. Jak chce np. wafelka to podejdzie i pokaże, że chce. Nie ma zaburzeń ze strony układu pokarmowego (zatwardzenie), nie przeszkadzają mu mokre rzeczy (gdy przypadkiem się zaleje). Lubi wybierać chrupki - czy z ręki, czy z miseczki. Często bawi się sam - ale nie segreguje zabawek, nie koncentruje się wyłącznie na kręceniu kółek - (jak czytałam wcześniej o tej chorobie), lubi włączać melodyjki w zabawkach. Ponieważ niektóre z tych objawów zauważyłam ok. czerwca tego roku - byłam u lekarza - miał EEG-mózgu - wyszło dobrze, laryngolog - bez zaburzeń, teraz chodzę na terapię do psychologa - on uczy jak się bawić z dzieckiem, jak nawiązywać kontakt - ale dalej nie mam potwierdzonej diagnozy? W/g lekarzy-to może być autyzm, ale jeszcze nikt mi nie potwierdził w 100%. Gdzie mam się udać, by do końca zdiagnozować swojego synka?

Będę bardzo wdzięczna za wskazówkę.

Witam serdecznie!

Z przedstawionego przez Panią opisu zachowań i spędzania czasu przez synka można odczytać niepokojące symptomy zaburzeń rozwoju : stymulowanie się poprzez wkładanie rączki do ust, machanie rączkami, bieganie na palcach, mówienie "dziwnych" słów. Niepokojący jest również fakt, że zauważyła Pani znaczący regres w rozwoju malucha. Zdiagnozowanie autyzmu u 2.5- latka jest trudne, dlatego proponowane są przez specjalistów obserwacje dziecka na przykład w czasie zabawy. Dobrze, że wykluczono zaburzenia słyszenia oraz brak zmian w wyniku EEG - to pozwoli zawęzić pole diagnostyczne. Proponuje poszukać specjalistycznej placówki zajmującej się diagnozą autyzmu, co pozwoli rozwiać Pani wątpliwości i podąć szybka interwencję terapeutyczną. Niestety nie wspomina Pani z jakiego regionu Polski jesteście, w związku z tym odsyłam na stronę :  abcAutyzm.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Czasem trudno jest o jednoznaczną diagnozę, psycholog musi może dłużej poobserwować dziecko. Dobrze aby zrobiono mu badanie inteligencji i funkcjonalne, które już powinny coś podpowiedzieć i na bazie wyników opeacować plan terapeutyczny.
Pozdrawiam AM