Dzień wystąpienia okresu w przerwie pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam serdecznie! Od roku czasu regularnie przyjmuje Cilest. Zawsze dostawałam okres 3 dni po odstawieniu (wtorek ostatnia pigułka - piątek okres), dzisiaj dostałam okres po jednym dniu odstawienia (wtorek ostatnia pigułka - środa okres). Czy to normalne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Taka szybsza reakcja na odstawienie tabletek jest normalna. Może ona oznaczać, że z czasem zacznie Pani doświadczać tzw. krwawień z przełamania, które pojawiają się u długotrwałych użytkowniczek tabletek w czasie samego brania tabletek, przed siedmiodniową przerwą, pomimo prawidłowego poziomu hormonów. Obecnie nie ma Pani raczej powodów do niepokoju, wcześniejsze wystąpienie krwawienia nie ma istotnego wpływu na skuteczność antykoncepcji. Niepokojące mogłoby być pojawienie się krwawienia bez związku z cyklem, które mogłoby świadczyć o nieprawidłowościach w narządzie rodnym. Jeśli okaże się, że to krwawienie ma taki charakter (będą się pojawiać nieregularne krwawienia w kolejnych cyklach), proszę się zgłosić do lekarza ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!