Dzienne zapotrzebowanie na kalorie a zrzucanie tkanki tłuszczowej

Witam serdecznie jestem kobietą 30lat, 169cm, waga 66kg. Prowadzę gospodarstwo rolne, pracuję siłowo fizycznie. Chciałabym schudnąć 6kg ponieważ z analizy składu ciała robionej na urządzeniu tanita w fitnesie bez konsultacji dietetyka niestety wyszło iż posiadam nadmiar tkanki tłuszczowej 5kg. PPM 1430kcal, CPM około 2002kcal, wiek metaboliczny 36lat.Ile kcal powinnam spożywać, aby tracić tkankę tłuszczową? tkanka tłuszczowa 32,4%. Brak dobrego dietetyka w okolicy. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Aby tracić mniej więcej 0,5kg tygodniowo (co na pewno będzie bezpieczne dla Pani organizmu) powinna Pani spożywać 1400 - 1500kcal/ dobę. Proszę jednak pamiętać, że nie tylko kaloryczność posiłków, ale przede wszystkim ich jakość ma wpływ na redukcję masy ciała - w diecie powinno się znaleźć dużo błonnika pokarmowego, czyli świeżych warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych - razowy chleb, brązowy ryż, brązowy makaron, kasza gryczana, kasze typu pęczak, płatki i otręby zbożowe. Ważna jest także odpowiednia ilość wody - co najmniej 2litry/dobę. Należy zwrócić uwagę, że podczas diety odchudzającej łatwiej zgubi Pani mięśnie niż tłuszcz - dlatego musi Pani włączyć dodatkową aktywność fizyczną pomimo, że pracuje Pani w taki sposób na co dzień - można zacząć od szybkich spacerów, jazdy na rowerze 2-3 razy w tygodniu po 30 - 60 minut - dzięki temu odbuduje Pani mięśnie i spali tłuszcz. Oczywiście musi Pani zadbać o to, aby w diecie znalazły się ryby, chude mięso, chudy nabiał - które będą źródłem białka potrzebnego do odbudowy mięśni.

Pozdrawiam serdecznie!