Dziewięć godzin opóźnienia w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Witam, zażywam tabletki od 3 lat, z przerwami. Teraz nieustannie biorę od 8 miesięcy. Nie zdarzało mi się pominąć nigdy żadnej. Wczoraj w nocy kochałam się z chłopakiem. I następnego ranka (godz. 10:00) nie wzięłam tabletki. Wzięłam ją dopiero o 17:00 - jest to 10 tabletka w opakowaniu. Czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanym przypadku opóźnienie w przyjęciu tabletki wyniosło 9 godzin. Jeśli stosuje Pani tabletki dwuskładnikowe, to taka przerwa nie powinna istotnie zaburzyć ich skuteczności (zwykle przyjmuje się, że spóźnienie do 12 godzin jest akceptowalne) i ryzyko ewentualnej ciąży nie będzie wyraźnie wyższe niż przy zupełnie wzorcowym zażywaniu tabletek. Poza tym cała sytuacja miała miejsce w drugim tygodniu cyklu, który jest stosunkowo najbezpieczniejszy z punktu widzenia zapomnianych/pominiętych tabletek. Jeśli stosuje Pani tabletki jednoskładnikowe, to taka przerwa może już wpłynąć na wyraźne zwiększenie szansy na niechcianą ciążę. Pozdrawiam serdecznie!