Dziwne bóle brzucha

Witam, mam 26 lat, od kilku dni mam dzwine bóle w podbrzuszu... Tak jakby bóle żołądka, mdło mi było i dyskomfort w okolicy jelit... Bolał mnie także brzuch, tak jakbym miała dostać okres, choć do niego jeszcze daleko... Moje stolce do tej pory prawidłowe, teraz są rzadkie i jest ich bardzo mało.. .Martwię się, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam takich objawów... Nie wiem, czym to może być spowodowane braniem leków... np. obciążenie wątroby (zażywam tabletki e******* 75, d**** 35, g******** 5, ale leki te zażywam już od dawna, więc nie wiem, czy któryś z nich mógł spowodować podobne objawy), może to nieprawidłowa dieta, ale też nie mam do niej większych zarzutów... Proszę o jakieś wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam.
26 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Objawy opisywane przez Panią nie są specyficzne, mogą występować w kilku schorzeniach. Rozumiem, że pojawiły się w miarę nagle. Najczęściej tego tego typu dolegliwości związane są z infekcyjnym zapaleniem jelit (gastroenterocolitis) spowodowanym przez np. wirusy (rotawirus), bakterie czy rzadziej pasożyty. Inną możliwością może być zakażenie układu moczowego - w tym przypadku dodatkowo występują takie objawy, jak częste parcie na mocz, pieczenie cewki moczowej przy oddawaniu moczu, ból okolicy nerek.

Wpływ leków, które Pani przyjmuje, jest mało prawdopodobny, proponowałbym jednak skontrolować podstawowe badania, tj. TSH, morfologia krwi, enzymy wątrobowe i inne, które lekarza rodzinny uzna za potrzebne.

Jeśli objawy będą się nasilać, w stolcu pojawi się krew lub śluz, nie będą zanikać, pojawi się gorączka, powyższe objawy zakażenia układu moczowego lub inne niepokojące objawy, proszę bezwzględnie zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty. Do tego czasu proponuję prowadzić zwykłą codzienną dietę, w przypadku nudności proponuję pojenie i karmienie małymi porcjami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.