Dziwne myśli po masturbacji

Witam, mam 17 lat i martwię się trochę, co będzie ze mną. Jakieś 2 miesiące temu masturbowałem się (byłem zmęczony) i po masturbacji miałem dziwne myśli, tak jakbym o nich już myślał, śnił czy wiedział, ale mimo to, że myślę o nich i tak nie mogę ich opisać ani nic, i wpadam w panikę. Z tego, co czytałem w Internecie, wywnioskowałem, że miałem depresję po tych myślach, bardzo się przejmowałem, przez miesiąc źle się czułem, miałem zawroty głowy (czasem chyba sam sobie wmawiałem, naprawdę nie wiem). Stałem się bardzo wrażliwy na wszystko, dużo myślałem o tym, że życie nie ma sensu, ale mimo to powiedziałem, że nigdy, ale to nigdy, się nie zabiję. Teraz, kiedy już wszystko wracało do normy, zaczęło się to od nowa, dziwnie się czuję i to jest straszne. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co to może być? Nie chcę przeżywać tego od nowa... Zadawajcie pytania jak coś...

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Na podstawie Twojego listu trudno bliżej zdiagnozować problem. Nie wiemy, czego dokładnie dotyczyły myśli, kiedy wróciły, czy zagrażały Twojemu życiu, czy masturbacja nastąpiła w celu rozładowania silnego napięcia emocjonalnego wywołanego jakąś silną frustracją (np. agresja, lęk). Zastanów się, czy te dziwny myśli mogły być wynikiem jakiejś konkretnej sytuacji? Czy nie poprzedziło ich jakieś nieprzyjemne wydarzenie - tego samego dnia lub kilka dni wcześniej?

Zawroty głowy, złe samopoczucie, niepokój, zamartwianie się czy myśli o braku sensu w życiu mogą świadczyć o zaburzeniach lękowo-depresyjnych, ale mogą być również objawem innego problemu zdrowotnego. Jesteś w wieku, który sprzyja wahaniom nastroju, masturbowanie się również może prowadzić do wytworzenia się pustki emocjonalnej - poczucie braku fizycznej oraz emocjonalnej bliskości drugiego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest postawienie konkretnej diagnozy.

Proponowałabym Ci spotkanie z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu będzie mógł doradzić Ci konkretną formę pomocy. Jeżeli negatywne myśli kojarzysz wyraźnie z masturbacją, pomyśl nad spotkaniem u psychologa lub psychiatry specjalizującego w seksuologii. Do czasu wizyty u specjalisty postaraj się rozładowywać napięcie poprzez sport oraz aktywny wypoczynek, postaraj się unikać stresów. W przypadku myśli samobójczych, poproś o wsparcie kogoś bliskiego, do kogo masz zaufanie, lub zadzwoń na pogotowie.

Życzę szybkiej poprawy samopoczucia i powrotu do zdrowia!