Dziwne ruchy

Witam jestem w 38 tygodniu mojej drugiej ciązy. Od jakiegoś czasu odczuwam dziwne ruchy:pojawiają się wieczorem kiedy leże w łóżku,odczuwam je tak jakby "pukanie" w macice. Co one mogą oznaczać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jeśli wrażenie "pukania" w macicę, które Pani opisuje, jest rytmiczne, to najprawdopobniej jest to czkawka- zupełnie normalny objaw, świadczący o dojrzałości układu nerwowego Pani dziecka. Czkawka odczuwana jest przez mamy zwykle najwcześniej od ok. 30 tygodnia ciąży. Niektóre dzieci mają napady czkawki nawet kilka razy dziennie, aczkolwiek nie zawsze ciężarna je odczuwa. W Pani przypadku mogą to być także "zwykłe" ruchy dziecka, które wieczorem, po położeniu się czuje Pani wyraźniej, ponieważ wtedy może się Pani spokojnie skupić na tym co dzieje się w Pani brzuchu. Pozdrawiam serdecznie!