Bóle stawów, mdłości i bóle głowy

Mam 13 lat. Mam pytanie - w mojej rodzinie moja mama choruje na boreliozę od 4 lat i ma różne dolegliwości. Ostatnio u mnie zauważyłam takie same dolegliwości, powiedziałam to mamie i poszłam na badanie. Mój wynik był negatywny. Robiłam badania 27.01. Lecz moja mama znowu mi chce powtórzyć badania na boreliozę, ponieważ wtedy moje bakterie mogły być jeszcze w ukryciu. Mam takie dolegliwości jak: bóle stawów, stany grypopodobne, mdłości, trzeszczenie szyi i wiele innych. Ostatnio również bolała mnie codziennie głowa przez cały tydzień. Więc mam pytanie - czy jest możliwość, że jestem chora na boreliozę? Bardzo proszę o odpowiedź. Jeżeli nawet mam boreliozę, to gdzie się leczyć? Pochodzę z Chorzowa.

Z góry dziękuję.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Opisane przez Ciebie dolegliwości są bardzo niespecyficzne i mogą wynikać z różnych chorób (nie tylko boreliozy). Oczywiście czasem zdarza się, że wyniki badań są fałszywie ujemne (tzn., że pomimo istniejącej choroby wynik jest negatywny). Nie zaszkodzi badanie powtórzyć lub zweryfikować go stosując inną technikę (tzw. Western Blot). Boreliozę można leczyć i najlepiej robić to pod okiem doświadczonego lekarz specjalisty chorób zakaźnych.

Jeśli jednak wynik będzie negatywny, lekarze powinni poszukać innych przyczyn Twoich dolegliwości, gdyż (wbrew temu co mówią niektórzy forumowicze), ślepe upieranie się przy boreliozie nie tylko nie pomaga, ale czasem szkodzi (opóźnia leczenie choroby, którą faktycznie ktoś ma).