Echa serca 4-letniego dziecka

Witam, mam pytanie echo serca. Dziecko lat 4, u pediatry slyszalne szmery. Badanie echo serca wykazalo niedomykalnosc zastawki plucnej oraz trojdzielnej serca. Tymsamym na wyniku opisane echo bez zmian fizjolog. RR w RV 26mmHg. PJ -PT 1,3m/s. Szmer czynnosciowy kontrola za rok. Czy jest sie czym martwic? co oznaczja w/w parametry? Bede wdzieczna za odpowiedz. Dziekuje i pozdrawiam

Jeśli na wyniku napisano "echo bez zmian" to oznacza , że jest prawidłowe. RV 26 mmHg oznacza prawidłowe ciśnienie w prawej komorze serca. Zastawki serca nie są tak szczelne jakby się wydawało. Zastawka płucna i trójdzielna przeważnie są nieszczelne i przepuszczają wstecznie niewielką ilość krwi. Jest to sytuacja zupełnie normalna i występuje prawie u każdego zdrowego człowieka. Ważne jest jak zostało to określone. Istnieją dwie skale niedomykalności zastawek: oceniana na plusy +, ++, +++ lub ++++ oraz słowna: ślad niedomykalności, niewielka, umiarkowana i istotna/masywna. PJ-PT ??? Nie za bardzo wiem co znaczą te skróty (różne pracownie różnie oznaczają). Po prędkości 1,3 m/s domyślam się, że przepływ jest prawidłowy przez zastawki (norma niezależnie od wieko to 1,0-1,2 m/s).