Efekty uboczne odchudzania

Dzień dobry. Mam 15 lat, 165cm wzrostu i przytyłam ostatnio (przez jakieś 2 miesiące) z 53 kg do 60 kg. Stosowałam ubogą dietę przez prawie 3 miesiące i udało mi się wtedy schudnąć 5 kg a potem niestety przytyłam jeszcze więcej (efekt jojo). Podczas diety pojawiły się problemy z miesiączkowaniem i często brakowało mi sił, zaczęły boleć mnie też kolana. Dodatkowo też trenuję, jednak sam wysiłek fizyczny i zmniejszenie ilości posiłków nie pomaga.   Chciałabym schudnąć, lecz rozsądnie i bez zagrożenia dla zdrowia. Proszę o pomoc ! Z góry dziękuję.

Witam,

Przyrost masy ciała w Twoim wieku to zupełnie naturalne. W Twoim organizmie zachodzą teraz duże zmiany hormonalne, które mogą powodować wzrost wagi. Nie przywiązywałabym do tego zbyt dużej wagi, tym bardziej, że nie masz nadwagi. Pamiętaj, że ciągle rośniesz, a zbyt drastyczne diety mogą powodować zahamowanie wzrostu. Sama też zauważasz inne konsekwencje takich diet: problemy z miesiączkowaniem, osłabienie, a także efekt jo-jo.

Musisz wiedzieć, że każda dieta zmniejsza metabolizm, co powoduje szybki wzrost masy ciała i późniejsze trudności w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Jak zdrowo się odżywiać?

Zacznijmy od tego, że zmniejszenie ilości posiłkow jest największym błędem, jaki mogłaś popełnić. Posiłków powinno być w diecie conajmniej 5 w odstępach około 3 godzin. Częste jedzenie przyspiesza przemianę materii i zapobiega napadom głodu. Bardzo dobrze, że trenujesz. Tym bardziej nie możesz sobie pozwolić na zmniejszenie ilości jedzenia. Zamiast ograniczać spożywane produkty zwróć uwagę na ich jakość.

Mięso, ryby oraz wędliny jedz chude - drobiowe, pieczywo - pełnoziarniste. Staraj się jeść warzywa do każdego posiłku, pij ok. 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Zrezygnuj ze słodyczy, słonych przekąsek oraz słodzonych napojów gazowanych. To powinno pomóc zachować zdrowie i ładną sylwetkę.