Ekstrakcja zęba a antybiotyk i ryzyko wystąpienia grzybicy

czy po ekstrakcji zeba powinnam zazyc antybiotyk? Dodam,ze nie mam zadnych chorob serca,watroby itp.Troche sie obawiam,poniewaz po ostatnim zazywaniu antybiotykow(rok temu)nabawilam sie grzybicy jezyka,z ktora borykam sie do dzis.Jest juz duzo lepiej i nie chcialabym nawrotu choroby,a jestem swiadoma,ze antybiotyk moze sie do tego przyczynic.

Witam
Zabiegu usunięcia zęba nie powinno się wykonywać, gdy wokół niego toczy się proces zapalny, gdyż można się wtedy spodziewać powikłań, które będą wymagały zastosowania antybiotyku. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady - nic nam nie grozi i antybiotyk jest niepotrzebny.
Proszę zatem zdać się na własną odporność, zastosować po zabiegu zimny okład i na pewno wszystko będzie dobrze.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Nie do każdej ekstarcji jest potrzebny antybiotyk , tym bardziej jak nie jest Pani obciążona chorobami ogólnymi.
Średnio mi wychodzi że na 10 ekstrakcji 1 jest potrzebny antybiotyk , ale prawie zawsze decyduje o tym w trakcie zabiegu , więc nieczego nie można generalizować