Epilepsja bez napadów

Witam. Chciałabym wiedzieć, czy można mieć epilepsję bez występowania napadów, wykrytą tylko przy pomocy badania EEG. Mój lekarz podejrzewa właśnie padaczkę, podobno ,,wyłączam się'' co jakiś czas, co pokazują wyniki EEG. Czy jest to możliwe ? Nigdy nie miałam napadów ani niczego podobnego. Czy to może być pomyłka ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr Jurczyk

Witam. Padaczka to nieprawidłowe objawy neurologiczne połączone z nieprawidłową czynnością elektryczną mózgu ujawnioną w EEG. Najbardziej znanym rodzajem napadów padaczkowych są uogólnione drgawki toniczno-kloniczne. Istnieją również tzw. napady nieświadomości, w których dochodzi do chwilowego "wyłączenia" świadomości. Osoba, której one dotyczą zazwyczaj nie jest świadoma "przerwy", chyba że trwa ona dłużej i w tym czasie środowisko wokół robi "przeskok" - coś jak zacięty film w kamerze. Zwykle o napadach nieświadomości mówią choremu zewętrzni obserwatorzy. Jeśli udaje się skorelować takie incydenty ze zmianami EEG, to można rozpoznać padaczkę. Pozdrawiam.