Fobia egzaminacyjna?

Dzień dobry. Piszę do Państwa, ponieważ mam problem. Zastanwiam się, czy nie mam jakiegoś zaburzena, bo jestem osobą nieśmiałą, ale to nie jest mój największy problem. Jestem studentką i generalnie boję się egzaminów, boję się porażki, bo nieraz było tak, że uczyłam się tydzień do egzaminu i nie mogłam zdać. Po tamtym czasie mam lęki. Dzień przed egzaminem nie śpię w ogóle, mocno bije mi serce, odczuwam strach, co za tym idzie budzę się niewyspana, zmęczona i nie pamiętam nic, czego się uczyłam. Przed salą egzaminacyjną, gdy stoję, to boję się do niej wejść, bo jestem świadoma tego, że nie zaliczę, bo nie spałam całą noc i nic nie pamiętam z tego, co się uczyłam wcześniej. Znów odczuwam strach, pocą mi się ręcę, serce podchodzi mi do gardła, strach jest tak duży, że w końcu decyduję się nie iść na egzamin, bo boję się znów otrzymać ocenę niedostateczną. Wracam do domu z uczuciem beznadziejności. Koleżanki w grupie zauważyły, że ze mną jest coś nie tak i powiedziały mi, że mam za mało pewności siebie, że w siebie nie wierzę. Mają rację, ale mój problem leży jeszcze gdzieś głębiej. Boję się, że to jakaś nerwica, fobia, z którą sama sobie nie poradzę. Dlatego bardzo proszę o wystawienie przez Państwa komentarza, co mogę zrobić z tym, aby w końcu nie bać się egzaminów i stać się pewniejsza.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Jeżeli egzaminom towarzyszy tak silny lęk i dolegliwości somatyczne, proszę pomyśleć o podjęciu psychoterapii. To by bardzo Pani pomogło odbudować poczucie własnej wartości. Psycholog może Pani pomóc wyciszyć reagowanie tak silnym lękiem, a wzmocnić zdrowe i motywujące reagowanie w sytuacji stresu. Proponowałabym poszukać specjalisty, który zajmuje się psychoterapią poznawczo-behawioralną bądź psychoterapeutę innego nurtu, który ma doświadczenie w leczeniu fobii i nerwic.
Egzamin jest sytuacją bardzo stresująca z dwóch względów: po pierwsze - presja zdobycia ważnego zaliczenia, po drugie - presja bycia ocenianym przez innych. Aby zmniejszyć lęk może Pani:

1. Wypisać wszystkie możliwe czynności, które może Pani wykonać, aby zmniejszyć stres. Innymi słowy, proszę odpowiedzieć sobie na pytanie: Co mogę z tym zrobić? Pod uwagę należy przy tym wziąć wszystkie, nawet najbardziej nietypowe rozwiązania. Napięcie zwiększa się, kiedy ma Pani wrażenie, że nie ma Pani żadnej kontroli nad sytuacją. Kiedy zastanowi się Pani nad tym dłużej, prawdopodobnie okaże się, że taką kontrolę jednak Pani ma - a w każdym razie większą, niż mogłoby się wydawać.
2. Podejść do sprawy z większym dystansem. Biorąc przykład z intencji paradoksalnejVictora Frankla, proszę nastawić się na najgorsze możliwe rozwiązanie. Proszę wyobrazić sobie wszystko to, co mogłoby się stać najgorszego - przed samym egzaminem. Co się wówczas stanie? Czy świat się zawali? Jeżeli pogodzi się Pani z możliwością takiego czarnego scenariusza, napięcie powinno zmaleć. Proszę przynajmniej spróbować podejść do egzaminu na zasadzie: najwyżej się nie uda, trudno.

Jeszcze raz gorąco namawiam do wizyty u psychologa i pozdrawiam!