Fobia społeczna związana z lękiem przed autobusami

Mam 24 lat od 2 tygodni boję się jeździć autobusami. Nigdy taka nie byłam - zawsze samodzielna "zosia samosia". Zaczęło się to od dnia w którym upał dawał we znaki a poprzednie tygodnie przysporzyły mnóstwo stresów. Później parę razy jechałam, bałam się ale dojechałam. Ostatnio znów musiałam wysiąść - tłok duszności. Od tego czasu mam lęk przed atakiem paniki w autobusie. Jestem trochę przerażona, ponieważ nie wiem czy to mój wymysł, czy ten lęk należy leczyć, czy poradzę sobie samodzielnie?

Napady lęku najczęściej pojawiają się na tle emocjonalnym. Warto skonsultować się z psychologiem- poradzenie sobie z lękami w psychoterapii zajmuje wówczas mniej czasu i skuteczniej zapobiega nawrotom.

To, co Pani opisuje, wygląda na agorafobię. Agorafobia często towarzyszy napadom paniki i polega na unikaniu miejsc czy sytuacji, w których napad paniki mógłby mieć miejsce. A z kolei tłok, wysoka temperatura i zaduch w autobusie sprzyja wystąpieniu napadu paniki.

Więcej o agorafobii może przeczytać Pani tu:
https://portal.abczdrowie.pl/agorafobia

W radzeniu sobie z tego typu problemem pomocna może być lektura książki "Lęk i fobia" Edmunda Bourne'a. Warto też rozważyć konsultację u psychoterapuety. W przełamywaniu problemów z agorafobią i napadami paniki szczególnie dobre i szybkie efekty daje terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam!