Fobie dotyczące czystości przedmiotów

Witam czy jesli wydaje mi się czasem ze jak np cos mam wziasc do reki to jest na tym narkotyk/narkotyki to czy podchodzi to pod jakas forme urojen i da sie to wyleczyc bardzo utrudnia mi to zycie bo zaraz po tym myje rece. A wiem ze nie jest to forma nerwicy. Pozdrawiam

Witam,
symptomy mogą wskazywać na występowanie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych ( nerwice natręctw). Istotną cechą tego zaburzenia są nawracające myśli natrętne/obsesje lub czynności przymusowe/kompulsje
( np.mycie rąk).
Przymusowe czynności są zachowaniami stereotypowymi, nawracającymi się. Dzięki tym czynnościom ma się wrażenie zapobiegania jakimś niekorzystnym wydarzeniom. Na ogół, choć nie zawsze, zachowania takie są postrzegane przez osobę jako bezsensowne lub nieefektywne i powtarzane są próby opierania się przymusowi. Często występują również autonomiczne objawy lęku albo bardzo przykre uczucie wewnętrznego lub psychicznego napięcia bez objawów pobudzenia układu nerwowego.
Ponieważ informacji zawartych w Pana wiadomości jest zbyt mało, dla ostatecznego rozpoznania zaburzenia konieczna jest konsultacja psychologiczna bądź psychiatryczna.
Leczenie nerwicy natręctw jest skuteczne, nie ma więc potrzeby by dyskomfort związany z zaburzeniem towarzyszył w Pana życiu.

Trzymam kciuki za powrót do równowagi
pozdrawiam serdecznie
Aneta
www.zmianamyslenia.pl