Fobie społeczne i nieśmiałość u 15-latka

Mój syn ma 15 lat, jest bardzo spokojny nieśmiały. Myślałam że taki p prostu ma charakter. Ale do dnia dzisiejszego nie ma żadnego kolegi nikt do niego nie przychodzi. Skarży się, że wszyscy się z niego śmieje i nazywają głupcem. Zaczął wagarować bo nie chce mieć kontaktu z ludźmi całymi dniami chce siedzieć w domu. Dodam że nie spędza czasu na komputerze. Nie ma żadnych zainteresowań. Nie wiem co robić. Czy jest to ADD, boję się że zrobi sobie krzywdę.

Witam
Najkorzystniej byłoby aby syn korzystał z regularnej psychoterapii, zalecałabym również konsultację psychiatryczną. Dosyć niepokojącym objawem jest niechęć do kontaktu z ludźmi i chęć spędzania całego swojego czasu w domu, nie jest to typowe dla nastolatka.
Anna Suligowska

Witam, proponowałabym wybrać się z synem do psychologa (nie tylko na jednorazową wizytę oczywiście, ale na cykl spotkań, w których syn uczestniczyłby sam), dopiero w drugiej kolejności rozważałabym konsultację psychiatryczną. Specjalista mógłby dowiedzieć się co takiego dzieje (albo działo) się w życiu nastolatka, że wolał wybrać wycofanie się z życia towarzyskiego. Jeśli jest obrażany przez kolegów w szkole to trudno oczekiwać, żeby się do nich garnął. Grunt to rozpoznać wszystkie rzeczywiste przyczyny zachowań, żeby dowiedzieć się jak najlepiej i najszybciej mu pomóc, życzę powodzenia, Monika

Nie jest to naturalny rozwój psychospołeczny - powinna się Pani udać z synem na terapię. Jeżeli doszło już do eskalacji problemu, że z lęku przed wyśmianiem syn nie chodzi do szkoły - to znaczy, że sytuacja poszła zdecydowanie za daleko.
Proszę na pewno na syna nie naciskać, nie wypytywać, nie moralizować itd. Pomocą dla niego powinien być obiektywny, bezstronny specjalista, który pomoże znaleźć źródło problemów, popracuje nad samooceną i pewnością siebie itd. Proszę nie zwlekać. Pozdrawiam.