Fragment opisu RTG kręgosłupa a ból w części lędźwiowej
Fragment opisu rtg kręgosłupa L-S, wykonanego w związku z bólami w części lędźwiowej kręgosłupa: "Rozległe blaszkowate zwapnienia w poszerzonej aorcie brzusznej". Zagrożenia, ryzyka? Leczenie? Mężczyzna lat 68.

MĘŻCZYZNA, 67 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon