Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fragment prezerwatywy w pochwie a skuteczność tabletki awaryjnej

Bardzo się martwię, czy kawałek prezerwatywy w pochwie mógł spowodować, że escapelle nie zadziałała? Podczas stosunku, po wytrysku pękła prezerwatywa i po 18 godzinach wzięłam tabletkę (na drugi dzień wzięłam drugą, tak na wszelki wypadek, ze strachu jeśli ta pierwsza by się nie "przyjęła"). Z kolei dzisiaj, 6. dnia po stosunku wypadł mi kawałek prezerwatywy (kapturek, wcześniej nie wiedziałam nawet, że mam go w środku) i jestem przerażona czy ta tabletka jednak "dała radę". Wiem, że mimo wszystko muszę zrobić test ciążowy, ale chciałabym wiedzieć czy kawałek prezerwatywy, który był kilka dni w środku mógł obniżyć działanie escapelle i czy zwiększył ryzyko zajścia w ciążę? (Nie wiem czy ma to znaczenie, ale byłam w 9. dniu cyklu). Nie wiem czy martwię się słusznie, czy niepotrzebnie, bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam! Niepotrzebnie wzięła Pani drugą tabletkę, bez żadnego wyraźnego powodu, narażając się na silniejsze skutki niepożądane ich działania. Wskazuje to, że obawy o ewentualne niewchłonięcie tabletki są jedynie skutkiem Pani dużego strachu i nieprzygotowania na ciążę. Rozpoczynając współżycie trzeba być gotowym na możliwość zajścia w ciążę - żadna metoda antykoncepcyjna nie daje bowiem całkowitej pewności, a psychiczna gotowość na ciążę pozwoli Pani uniknąć w przyszłości paniki i pochopnego, niepotrzebnego "faszerowania" się hormonami w postaci podwójnej tabletki "po". Prezerwatywa pozostająca w pochwie nie może w żaden sposób wpłynąć na sposób wchłaniania się i mechanizm działania tabletki "po". Test ciążowy powinna Pani wykonać w dniach spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie. Proszę pamiętać, że po wzięciu tabletki "po", a w szczególności dwóch tabletek "po", Pani cykl się rozreguluje, najpewniej wystąpi krwawienie za kilka dni, a w dniach miesiączki krwawienia nie będzie. Także brak krwawienia miesięcznego najpewniej będzie wynikiem wziętych tabletek, a nie ciąży - proszę więc nie panikować. Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy