Gazy i wdęcia brzucha u 22-latka

Witam ! Prowadzę dość sportowy tryb życia oraz staram się trzymać dietę . Od dłuższego czasu borykam się z gazmi , które czasem są nie do zniesienia . Są bardzo częste , wypychają strasznie żołądek a czasem są aż tak silne ze wraz z nimi wychodzi wydzielina z odbytu . Spożywam dużo płatków owsianych ok 500-600 gram dziennie oraz ok 2,5g białka na klgram ciała , weglowodanów ok,4 i tłuszycz ok 1g . Co może być przyczyną czy przstać coś jejesć bądź zgłosić się do lekarza , tylko jakigo ? Pomocy

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Wzdęcia są częstą dolegliwością i zazwyczaj mają związek z dietą. Proponuję usunąć z diety warzywa wzdymające (groch, fasola itd.), zmniejszyć ilość płatków owsianych oraz zastosować przez kilka dni dietę lekkostrawną. Można również zastosować leki, np. Espumisan. W przypadku braku poprawy proszę skonsultować się z internistą.