Gdzie mogę otrzymać takie zaświadczenie dotyczące schizofrenii?

Dzień dobry, od lat jestem ofiarą przemocy psychicznej ze strony matki cierpiącej na zaburzenia psychiczne. Sytuacja stale się pogarsza. Postanowiłam szukać pomocy. Za każdym razem gdy prosiłam np. krewnych o pomoc, matka się o tym dowiadywała, zaczynała opowiadać o mojej rzekomej chorobie psychicznej ( jako koronny argument podawała fakt, że babcia ze strony ojca miała schizofremię). Rodzina odsunęła się a moja sytuacja stale się pogarsza. Zamierzam szukać innej pomocy np. od instytucji. Wiem,że matka będzie znowu broniła się w sposób opisany wcześniej. Chciałabym, więc uzyskać opinie na temat mojego zdrowia psychicznego - np. orzeczenia co do ew. schizofremii, którą zauważa u mnie tylko matka. Stąd moje pytanie czy po jednorazowej wizycie u psychiatry mogę otrzymać takie zaświadczenie. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Dzień dobry,

Lekarz teoretycznie może wydać zaświadczenie o braku choroby, natomiast pojawia się pytanie, czy posiadanie takiego zaświadczenia rozwiąże Pani aktualne trudności. Oprócz wizyty u psychiatry, warto rozważyć podjęcie się psychoterapii, podczas której nauczy się Pani radzić sobie z różnymi zachowaniami mamy czy innych członków rodziny, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek zaświadczenia. Rozumiem Pani pytanie tak, że relacja z mamą jest dla Pani bardzo ważna, a jednocześnie w jakiś sposób powoduje również cierpienie. Warto się temu przyjrzeć podczas spotkań z psychoterapeutą i nauczyć radzenia sobie z takimi sytuacjami i zachowaniami innych, które mogą być dla Pani przemocowe czy krzywdzące.