Gdzie mogę szukać pomocy? Nie chcę stracić wszystkich włosów...

Witam, mam 3 7lat i od kilku lat moja objętośc włosów uległa drastycznej zmianie. Zawsze miałam bardzo gęste włosy, ale odkąd urodziłam pierwszego syna (15 lat temu) zauważyłam, że zaczęły mi one bardzo wypadać. Z początku nie przywiązywałam do tego wagi, ponieważ myślałam, że to osłabienie związane z porodem. W tej chwili przykro mówić, ale mam ich tak mało (szczególnie w górnej partii głowy), że mam problem z jakimkolwiek ułożeniem wlosów. Zasięgałam rady, gdzie tylko było można, począwszy od dermatologa do ginekologa, który stwierdził, że przepisanie mi tabletek hormonalnych rozwiąże mój problem. Niestety, skutki były odwrotne, włosy nie przestały wypadać, ale za to doszedł kolejny problem - kilogramy, po tych tabletkach przybylo mi ok. 10 kg, tragedia!!! Nie wiem, co mam z tym zrobić. Proszę o pomoc i informacje, gdzie mogę szuakć pomocy, nie chcę całkowicie stracić włosów.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przyczyny utraty włosów mogą być bardzo różne. Bez zbadania Pani, przeprowadzenia wywiadu i bez wykonania badań labolatoryjnych nie potrafię postawić jednoznacznej diagnozy. Przyczyną utraty włosów może być: niedokrwistość, niedobory witamin i mikroelementów, grzybica włosów, zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), toczeń, inne długotrwałe procesy zapalne toczące się w organizmie (np. choroba Hashimoto), łysienie plackowate, leki... Jeśli tabletki antykoncepcyjne (hormonalne) nie zmniejszyły dolegliwości, to raczej nie mamy do czynienia z łysieniem androgenowym.

Należałoby wykonać u Pani podstawowe badania - poziom żelaza we krwi, morfologię krwi, OB, poziom TSH (i ewentualnie fT3, fT4), badanie w lampie Wooda (u dermatologa)... Także szczegółowy wywiad może naświetlić sprawę. Dobry lekarz rodzinny powinien Pani pomóc, przynajmniej na wstępnym etapie tarapii, przed pokierowaniem do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam!