Uczucie bezsilności i myśli samobójcze

Od pewnego czasu strasznie męczy mnie uczucie bezsilności, czuję jakbym nie miała wpływu na swoje życie. Dręczą mnie myśli samobójcze, lub myśli o śmierci innych. Obwiniam wszystkich za ten stan. Boje się o tym mówić. Nie mam apetytu. Nie jestem niczym zainteresowana. Czuje się nieobecna... Poza tym nie chciałabym martwić rodziców, a nie ukończyłam 18 lat.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Zdecydowanie powinnaś zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Na pewno potrzebujesz pomocy psychologicznej i prawdopodobnie wsparcia farmakologicznego. W sytuacji, gdy osoba nie jest pełnoletnia, a pojawiają się zaburzenia depresyjne rodzice biorą za to odpowiedzialność i najlepiej byłoby gdyby oni również uczestniczyli w spotkaniach z psychologiem i psychiatrą. Powinnaś ich poinformować o potrzebie spotkania z takim specjalistą, zwłaszcza, że ukrywanie tego typu napięć powoduje jeszcze większe frustracje. Pojawienie się depresji nawet w Twoim wieku (choć nie wiem ile dokładnie masz lat, ale mam na myśli wiek poniżej 18 r.ż.) jest czymś co ma prawo się zdarzyć i im wcześniej dojdzie do interwencji tym lepiej dla osoby cierpiącej.
Może być trudno Ci się przełamać, ale to ważne tak samo dla Ciebie jak dla rodziców. Pozdrawiam serdecznie!