Gęste upławy

Dziękuję, trochę mnie Pani uspokoiła. Niepokoją mnie też moje upławy są ciągle tej samej konsystencji i koloru, czyli żółtawe i gęste. Czy to normalne?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wśród najczęstszych przyczyn upławów są  - infekcje i nadżerki. Nadżerka (najczęściej nie jest to nadżerka, ale ektropia błony śluzowej kanału szyjki macicy) - by taki stan rozpoznać jest potrzebne obejrzenie szyjki macicy, jest to dosyć powszechne zjawisko, które może właśnie powodować upławy oraz może sprzyjać infekcjom (zmieniając pH pochwy na zasadowe).

Także do rozpoznania infekcji zazwyczaj wystarczy samo badanie ginekologiczne.

Warto takie stany wykluczyć przed zajściem w ciążę.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o planowaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!