Gestykulacja i mówienie w samotności

Dzień dobry. Od pewnego czasu dzieje się coś dziwnego ze mną. Zawsze miałem coś takiego, że gdy byłem sam, to się "wyłączałem" i rozmyślałem o różnych rzeczach, układałem sobie jakieś dialogi w głowie z innymi osobami, albo przypominałem to, co było. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, co dzieje się teraz i nie wiem, czy to normalne. Kiedy myślę o czymś, np. układam sobie w głowie jakiś dialog, to przenoszę to wszystko na swoje ruchy ciała, to co mówię w myślach do jakiejś osoby, zupełnie nieświadomie wypływa z moich ust na zewnątrz, mimika, wszytkie gesty, i dopiero potem zdaję sobie sprawę, kiedy przestaję rozmyślać, że ja to wszystko powiedziałem własnymi ustami i robiłem wszytkie gesty, które miałem w myślach, mówiłem sam do siebie i sam do siebie gestykulowałem. Nie wiem, czy to normalne, więc proszę o pomoc. Kacper

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Na podstawie Pana listu trudno jest ocenić, skąd wynika takie zachowanie. Najlepiej określiłby to lekarz psychiatra po bezpośredniej rozmowie z Panem. Istnieje szereg zachowań odbiegających od normy, które nie stanowią objawu chorobowego. Dziwne i nietypowe zachowanie jako objaw wyizolowany nie stanowi podejrzenia choroby. Wszystko zależy od kontekstu takiej sytuacji. Dla przykładu: jeżeli dużo czasu spędza Pan sam i zachowuje się Pan w ten sposób będąc samemu, to może być to oznaką wypełnienia sobie pustki i poczucia osamotnienia. W ten sposób może Pan rozładowywać napięcie związane z potrzebą kontaktu z innymi ludźmi, której zrealizowanie jest w danym momencie (okresie życia) niemożliwe lub trudne.

Gorąco namawiam do wizyty u lekarza psychiatry. Bez konkretnej diagnozy trudno spekulować, dlatego proszę być dobrej myśli.

Łączę pozdrowienia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty