Gestykulacja i mówienie w samotności

Dzień dobry. Od pewnego czasu dzieje się coś dziwnego ze mną. Zawsze miałem coś takiego, że gdy byłem sam, to się "wyłączałem" i rozmyślałem o różnych rzeczach, układałem sobie jakieś dialogi w głowie z innymi osobami, albo przypominałem to, co było. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, co dzieje się teraz i nie wiem, czy to normalne. Kiedy myślę o czymś, np. układam sobie w głowie jakiś dialog, to przenoszę to wszystko na swoje ruchy ciała, to co mówię w myślach do jakiejś osoby, zupełnie nieświadomie wypływa z moich ust na zewnątrz, mimika, wszytkie gesty, i dopiero potem zdaję sobie sprawę, kiedy przestaję rozmyślać, że ja to wszystko powiedziałem własnymi ustami i robiłem wszytkie gesty, które miałem w myślach, mówiłem sam do siebie i sam do siebie gestykulowałem. Nie wiem, czy to normalne, więc proszę o pomoc. Kacper

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Na podstawie Pana listu trudno jest ocenić, skąd wynika takie zachowanie. Najlepiej określiłby to lekarz psychiatra po bezpośredniej rozmowie z Panem. Istnieje szereg zachowań odbiegających od normy, które nie stanowią objawu chorobowego. Dziwne i nietypowe zachowanie jako objaw wyizolowany nie stanowi podejrzenia choroby. Wszystko zależy od kontekstu takiej sytuacji. Dla przykładu: jeżeli dużo czasu spędza Pan sam i zachowuje się Pan w ten sposób będąc samemu, to może być to oznaką wypełnienia sobie pustki i poczucia osamotnienia. W ten sposób może Pan rozładowywać napięcie związane z potrzebą kontaktu z innymi ludźmi, której zrealizowanie jest w danym momencie (okresie życia) niemożliwe lub trudne.

Gorąco namawiam do wizyty u lekarza psychiatry. Bez konkretnej diagnozy trudno spekulować, dlatego proszę być dobrej myśli.

Łączę pozdrowienia!