Glejak III i IV stopnia

Glejak w stopniu II , obecnie zdiagnozowano już w III stopniu, wiem ze rokowania w IV stopniu są małe ze średnim przeżyciem 4 miesięcy.Ale mam pytanie jaki jest czas między III stopniem a IV stopniem w miesiącach tak średnio. Obecnie mam III stopień i podawaną ostatnią 2 chemię a potem radioterapia.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. III — to np. gwiaździak anaplastyczny
IV — to np. glejak wielopostaciowy (najczęstszy glejak u dorosłych), rdzeniak. Rokowanie w stopniu IV jest najgorsze, ze średnim przeżyciem ok. 4 miesięcy. Są to rozlane nowotwory, wyróżniające się cechami anaplazji komórkowej oraz zwiększonego potencjału proliferacyjnego, co powoduje agresywny rozrost i niekorzystne rokowania. Przeżycie 5-letnie napromienianych chorych na glejaki WHO G III wynosi 20-45%. Przeżycie 5-letnie napromienianych chorych na glejaka wielopostaciowego jest kazuistyczne (1-2%), ale po radioterapii z zastosowaniem temozolomidu ok. 10%.