Gojenie się ran po wypadku na gokartach

4 dni temu miałam wypadek na gokartach. Szalik zaplątał się w koło i zacisnął się wokół szyi,a następnie się urwał. Na szyi powstało otarcie. Z przodu wyszło kilka paseczków kropelek krwi i obecnie pojawił się strup. Z tyłu zaś mam ranę dlugości 8cm i głebokości ok. 1mm, z której wyszło tylko osocze,a teraz jest pokryta twardą powłoką. Czy jest ryzyko blizny (martwię się szczególnie przodem)? Jak długo rany będą się goiły? Jak zapobiec bliznom? Załadać na ranę stałe opatrunki czy tylko na noc?

Witam. Nie ma powodów do niepokoju. Tego typy otarcia nie powinny pozostawiać blizn. Jeśli wytworzył sie strup nie ma potrzeby stosowania opatrunkow.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Blizn prawdopodobnie wogóle nie będzie po tych otarciach. Aby jednak naskorek się zregenerowal potrzeba około 2 tygodni.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przy powierzchownych otarciach ryzyko powstania blizn jest niewielkie. Rany powinien ocenić lekarz i zadecydować o konieczności utrzymywania opatrunku.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane otarcia naskórka nie powinny spowodować blizn. Póki co nie ma zatem powodów do niepokoju. Opatrunki proszę robić tylko jeśli są konieczne. Rany goją się bowiem lepiej jak są odkryte.

Czy jest ryzyko blizny (martwię się szczególnie przodem)?
- Trudno mi ocenić bez bezpośredniego badania, ryzyko zawsze istnieje, ale jeśli to tylko zwykłe otarcie naskórka jak Pani opisuje nie powinno wystąpić bliznowacenie.
Jak długo rany będą się goiły?
- Myślę, że w przeciągu 7-10 dni powinno wszystko się zagoić.
Jak zapobiec bliznom?
- Raczej nie ma takowej możliwości profilaktycznej. Jednak jest wiele skutecznych preparatów wyzwalających estetyczną przebudowę świeżo powstałej blizny (jakby takowa miała powstać).
Zakładać na ranę stałe opatrunki czy tylko na noc?
- Wystarczające jest zabezpieczenie ran na godziny nocne, kiedy mogłoby dojść do niepotrzebnego, zbyt wczesnego zrywania strupów.