Gorączka po chemioterapii

Dzień dobry, mój ojciec po kolejnej chemioterapii boryka się z gorączką, która trwa już ponad dwa tygodnie. Utrzymuje się ona obecnie w granicach 38 stopni. Czy jest to oznaka, że chemioterapia mogła się nie przyjąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Gorączka w czasie chemioterapii przede wszystkim może wskazywać na dwie przyczyny:

- zespół lizy guza - przy skutecznej chemioterapii dochodzi do rozpadu komórek guza, które uwalniają substancje podobne do tych, jak w czasie infekcji - powodując gorączkę. W niektórych nowotworach ten zespół jest stosunkowo często spotykany;
- infekcja - podczas chemioterapii jest osłabiony układ odpornościowy, dlatego jest większa predyspozycja do infekcji, które mogą mieć cięższy przebieg niż u zdrowej osoby.

By wskazać bardziej prawdopodobną przyczynę, proponuję wizytę u lekarza prowadzącego, w celu dokładniejszego wywiadu, zbadania przedmiotowego oraz ewentualnego wykonania badań dodatkowych.

Serdecznie pozdrawiam i życze powodzenia!